Robot poszuka pracowników dla Budimeksu.
Kopiuj tekst
Robot poszuka pracowników dla Budimeksu.

Robot poszuka pracowników dla Budimeksu.

Na stronie Budimeksu, jednej z największych polskich firm w sektorze usług budowalnych, właśnie zadebiutował pierwszy w Polsce chatbot, który szuka ludzido pracy. Za jego wdrożenie i obsługę odpowiedzialna jest firmaEmplocity.

Na stronie budimex.pl pojawił się przycisk z botem-rekruterem. Po jego kliknięciu każdy kandydat będzie mógł rozpocząć konwersację z botem zapośrednictwem facebookowego Messengera – najpopularniejszegokomunikatora w Polsce (korzysta z niego prawie 12 mln użytkowników).

Robot zapyta o doświadczenie, umiejętności i znajomość językówobcych oraz oczekiwania finansowe. Odpowiedzi zapamięta i spróbujedopasować do wymagań postawionych przez pracodawcę. Jeżelikandydat je spełni, rekruter otrzyma taką informację i będziemógł zaprosić potencjalnego pracownika na spotkanie.Budimex planuje wnajbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia o ponad tysiąc osób.

- Przy tak dużej skali rekrutacji i konkurencyjnym rynku chcemystawiać na innowacyjne rozwiązania. Nowoczesna firma to taka, którajest tam, gdzie są jej kandydaci, a dziś wszyscy są na Facebooku. Chatbot świetnie więc wpisuje się w strategię cyfrowejtransformacji, którą obecnie wdrażamy

- mówi Cezary Mączka, Członek Zarządu Budimeksu, Dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

Sztuczna inteligencja ma wspomóc firmę w poszukiwaniu kadry inżynieryjnej.  

- Rekrutacjana tak dużą skalę to wyzwanie dla każdego działu HR. Oddając preselekcję kandydatów w ręce robota, rekruterzy będą mogli skupić się na bardziej złożonych zadaniach. Szacujemy, że automatyzacja najbardziej żmudnych i powtarzalnych etapów procesu rekrutacji, pozwoli rekruterom zaoszczędzić nawet 40% czasu

–mówi Jacek Krajewski, Business Development Manager Emplocity.

Chatbot, w przeciwieństwie do człowieka, działa non stop i jest wstanie jednocześnie prowadzić rozmowy z ogromną liczną kandydatówo dowolnej, wybranej przez nich porze. System działa zgodnie z RODO, unijnymi regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych, zdejmując z pracodawcy wiele obowiązków informacyjnych związanych z przetwarzaniem danych kandydatów.

Aplikacje są anonimowe, a dane kandydata zostają ujawnione dopiero w momencie, kiedy zaakceptuje on zaproszenia na spotkanie. To nie jedyne zalety Emplobota. 

–Umieszczając przycisk z botem na stronie internetowej pracodawcy, nie tylko zwiększamy konwersję z tego źródła, ale także zmniejszamy koszty pozyskania wartościowych aplikacji. Każdy kandydat odwiedzający stronę jest na wagę złota, nasz bot dąży do tego, by jak najwięcej odwiedzających stało się aplikującymi, jednocześnie wybierając tylko te najbardziej wartościowe zgłoszenia 

– zaznacza Krajewski.

Emplobot to pierwszy w Polsce chatbot poszukujący ludzi do pracy, ale sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do rodzimej branży HR. A ta jest otwarta na korzystanie z nowych technologii.

Z raportu Emplocity „Sztuczna inteligencja w rekrutacji pracowników” opublikowanego we wrześniu 2017 roku, wynika, że aż 48% rekruterów widzi miejsce dla rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję w docieraniu do kandydatów i pozyskiwaniu ich aplikacji, a aż 54% z nich twierdzi, że w ciągu najbliższych pięciu lat maszyny wyręczą człowieka w zadaniach, w których są efektywniejsze, zwiększając w ten sposób wydajność ludzi.

Wdrożenie Emplobota przez Budimex, polską firmę, która wtym roku świętuje 50-lecie istnienia, jest pierwszym krokiem w tym kierunku.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.